Velký průvodce spánkem Netflix

Nespavost, insomnie a problémy se spánkem jsou bohužel fenoménem moderní doby, který trápí stále větší a větší část populace. Pokud mezi nespavce patříte i vy, rozhodně si nenechte ujít sedmidílný dokumentární seriál Netflixu, Velký průvodce spánkem. Zábavnou formou vám pořad prozradí spoustu zajímavostí o spánku, vyvrátí zažité mýty a zkrátka pomůže k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. 

Další spolupráce s aplikací Headspace

Je vám název dokumentárního pořadu povědomý? Není divu – Velký průvodce spánkem je totiž v pořadí již druhým projektem, ve kterém Netflix spojil síly s meditační aplikací Headspace. Zatímco druhý díl se zabývá spánkem, obsah prvního dílu se točil kolem meditace. Dlouho na sebe nenechal ani třetí díl dokusérie, Velký průvodce uvolněním mysli. Všechny tři tematicky rozdílné řady spojuje jak samotný Headspace, který stojí za jejich vznikem, tak krásná ilustrovaná animace. 

O čem je seriál Velký průvodce spánkem?

Jak asi napovídá název, Velký průvodce spánkem provází diváky světem spánku. V jednotlivých epizodách, které jsou doplněny o animaci v uklidňujících tlumených barvách, se dozvíte o rozmanitých aspektech spánku a nespavosti. Kromě vědeckého pohledu na spánek na vás v každém ze sedmi dílů čekají praktické tipy na zlepšení kvality spánku, které můžete snadno implementovat do svého života. 

Zatímco v anglickém originále se role průvodkyně spánkem ujala Eve Lewis Prieto, v české znění uslyšíme příjemný hlas herečky Heleny Dvořákové. 

Tematický obsah dílů

Přestože je spánek a nespavost skutečně komplexní téma, o kterém by se dalo mluvit celé hodiny, celková stopáž celé sedmidílné dokumentární série Velký průvodce spánkem je pouze zhruba dvě a půl hodiny. Jednotlivé díly o délce patnáct až dvacet minut se zaměřují na jednotlivé aspekty spánku. 

Zatímco v prvním díle se diváci seznámí s nejznámějšími mýty o spánku a vyzkouší si jednoduchou meditaci, v druhém díle je podrobně rozebírán vztah mezi nekvalitním spánkem a používáním moderních technologií. Třetí díl se zaobírá fascinujícím tématem snů, meditace a lucidního snění. V následujících dílech nechybí ani podrobnější pohled na velkého nepřítele spánku – stres – či na časté (a mnohdy nevhodné) řešení nespavosti v podobě prášků na spaní. Nechybí díl věnovaný skutečně funkčním řešením, která vám pomohou k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. V závěrečném díle se naopak dozvíte o tzv. spánkovém rytmu, a jak se dá u pořadů od Headspace očekávat, svou cestu světem spánku ukončíte zklidňující meditací. 

Divácké ohlasy na Velký průvodce spánkem

Ačkoliv v rámci Netflixu se pořad Velký průvodce spánkem těší poměrně velké oblibě a sledovanosti, hodnocení na diváckém portále CSFD.cz je už trochu rozporuplnější. Seriál jako takový si vysloužil modré hodnocení a celkem 64 %, přičemž nejlépe hodnocená epizoda získala hodnocení 69 %. Co se týká odezvy v zahraničí, na serveru Imdb.com dostal pořad 6,8 hvězdičky z 10, nejlépe hodnocená epizoda pak pěkných 7,5 hvězdičky. 

Diváci si chválí především krásné animované zpracování, zklidňující a příjemný hlas vypravěčky (a to jak v originále, tak kvalitním českém dabingu) a především popularizaci tématu meditace. Hůře si pořad vedl mezi diváky z hlediska obsahu, který nejde příliš do hloubky a jednotlivá témata probírá velice zevrubně. Přestože pro úplné nováčky, kteří se o téma spánku a insomnie začínají teprve zajímat, je dokuseriál nabitý spoustou zajímavých informací, znalejší diváci se pravděpodobně nedozví příliš nového. 

Kde shlédnout Velký průvodce spánkem online?

Vzhledem k tomu, že se jedná o původní dokumentární seriál studia Netflix, v současné době pořad najdete pouze na Netflixu, spolu s dalšími pořady v momentálně trojdílném projektu ve spolupráci s meditační aplikací Headspace.

Nejčastější otázky o Velkém průvodci spánkem

Zdeněk MatuškaZdeněk Matuška

Zdeněk Matuška

Aktualizováno: 21. 12. 2023

Jmenuji se Zdeněk Matuška a jsem vášnivým milovníkem filmů a seriálů. Můj hluboký zájem o svět televize mě přivedl k tomu, abych se stal součástí týmu na webu tvpoke.cz, kde sdílím svůj pohled na aktuální TV programy. Nejenže sleduji pořady na různých televizních kanálech, ale jsem také velkým fanouškem streamovacích platforem. Proto jsem si dal za úkol udělat kvalitní srovnání a recenze všech dostupných streamovacích služeb. Sledujte mé články, pokud chcete být v obraze co se týče novinek v oblasti televizního a streamového obsahu.

Podobné články

Kdy a kde dávají film Dannyho parťáci

Kdy a kde dávají film Dannyho parťáci

Přestože první díl dnes již kultovní filmové série Dannyho parťáci vyšel už v roce 2001, stále patří mezi nejpopulárnější krimi komedie. Kdy můžete film naladit na televizních obrazovkách, a kde ho kdykoliv shlédnout online? Dannyho parťáci TV program Vzhledem k vysoké popularitě a celkem třem dílům můžete Dannyho parťáky naladit na televizních obrazovkách hned několikrát…

Kdy a kde dávají Einstein: Případy nesnesitelného génia

Kdy a kde dávají Einstein: Případy nesnesitelného génia

Pokud patříte mezi fanoušky amerického krimiseriálu Mentalista nebo německého seriálu Einstein, ale nedáte dopustit ani na původní českou tvorbu, rozhodně si nenechte ujít český seriál Einstein: Případy nesnesitelného génia. Tato krimikomedie, která si vysloužila už druhou řadu, pobaví celou rodinu.  Einstein TV program V současné době televize Prima vysílá již druhou řadu komediálního seriálu Einstein:…

Kdy a kde dávají Jamese Bonda

Kdy a kde dávají Jamese Bonda

James Bond patří bezpochyby patří mezi nejznámější filmové série, a do roku 2021 vzniklo už úctyhodných dvacet jedna celovečerních filmů. Ať už nedáte dopustit na Jamese Bonda v podání Seana Conneryho, Pierce Brosnana nebo Daniela Craiga, prozradíme vám, kdy a kde je můžete shlédnout. James Bond TV program Vzhledem k tomu, že filmová série obsahuje…

Kdy a kde dávají Ordinaci v růžové zahradě 2

Kdy a kde dávají Ordinaci v růžové zahradě 2

Ordinace v růžové zahradě už patří mnoho let mezi nejpopulárnější nekonečné seriály u nás. Zajímavé lékařské prostředí a komplikované vztahy vysloužily seriálu celkem dvacet řad. Kdy dávají Ordinaci v růžové zahradě 2 v televizi a jak si ji pustit online? Ordinace v růžové 2 zahradě TV program Vzhledem k tomu, že televizní vysílání Ordinace v…